Kalendář 2009Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie

Brusel (Belgie)
8.4. – 28.4.2009

Galerie Českého centra (rue du Trône 60, 1050 Brusel/Belgie) , Madou Tower (Place Madou N°1, 1210 Saint-Josse-Ten-Noode, Brusel/Belgie)

Orbis pictus aneb… v  Bruselu uvede v rámci Českého předsednictví a ve spolupráci s Evropskou komisí (Generální ředitelství pro kulturu a vzdělávání) výstavu Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie. Tato výstava získala statut oficiální doprovodné akce českého předsednictví v Radě EU. Dalším úspěchem je zapojení výstavy do Roku kreativity a inovací, který pro rok 2009 vyhlásila Evropská Komise a v jehož rámci se bude jako jeho oficiální akce dále prezentovat v Bruselu v druhé polovině roku 2009. Světoznámá výstava interaktivních nástrojových objektů, které rozehrávají přímo na místě sami návštěvníci, se tak opět představí v Evropě v Bruselu po své velmi úspěšné prezentaci v TELUS World of science ve Vancouveru v Kanadě.Labyrint světla

Praha (ČR)
12.5. - 14.7. 2009

Ekotechnické muzeum (Papírenská 6, Praha 6 160 00)
Netradiční prostory Ekotechnického muzea v Praze - Bubenči zaplní v květnu nová interaktivní výstava Labyrint světla, která aktivní hravou formou rozvíjí imaginaci a fantazii. Navazuje na dnes už legendární expozici ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, kterou na pouti Českou republikou, Evropou i Severní Amerikou od roku 2006 až dosud vidělo takřka půl milionu lidí. Autorem koncepce je v obou případech český výtvarník Petr Nikl, na expozici se podílí dalších dvacet domácích a zahraničních umělců.
Labyrint světla tvoří světelná imaginativní laboratoř. Návštěvníci Ekotechnického muzea v Praze - Bubenči se tak dočkají vizuálně zvukového bludiště, zasazeného do magických útrob muzea. Nástrojové objekty a instalace se zde setkají ve vzájemném organismu s přístroji, prostory a podzemními chodbami architektonického skvostu - bývalé čističky odpadních vod.Leporelohra

Liberec (ČR)
23.5. – 14.7. 2009

Krajská vědecká knihovna v Liberci ( Rumjancevova 1362/1, Liberec 1, 460 53)

Jedná se o novou formu interaktivní expozice.  Elementární roli bude hrát papír.Koncept svou podstatou vytváří klima pro tišší provoz. Oproti předchozím etapám projektu se bude chovat méně ofenzivně k původní atmosféře prostoru výstavy. Nebude bránit provozu čítáren, bude kontemplativní k veřejným prostorům.Tak jako galerie či knihovna může být místem komunikace či setkání, bude v tématu papíru koncepčně dál rozvíjeno v setkání na papíře hroty tuh, či vrypy rukou.

Doprovodný program -ZDE-